89E58RD2-40-C-TQJE
89E58RD2-40-C-TQJE 89E58RD2-40-C-TQJE - Brand New SST Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
89E58RD2-40-C-TQJE
89E58RD2-40-C-TQJE - Brand New SST Microcontrollers
Manufacturer Part No: 89E58RD2-40-C-TQJE In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
Contact us
ManufacturerSST
Product CategoryMicrocontrollers
PRODUCT DESCRIPTION
FEATURES:
• 8-bit 8051-Compatible Microcontroller (MCU) with Embedded SuperFlash Memory
– Fully Software Compatible
– Development Toolset Compatible
– Pin-For-Pin Package Compatible
• SST89E5xRD2 Operation
– 0 to 40 MHz at 5V
• SST89V5xRD2 Operation
– 0 to 33 MHz at 3V
• 1 KByte Internal RAM
• Dual Block SuperFlash EEPROM
– 16/32 KByte primary block + 8 KByte secondary block (128-Byte sector size for both blocks)
– Individual Block Security Lock with SoftLock
– Concurrent Operation during In-Application Programming (IAP)
– Memory Overlay for Interrupt Support during IAP
• Support External Address Range up to 64 KByte of Program and Data Memory
• Three High-Current Drive Ports (16 mA each)
• Three 16-bit Timers/Counters
• Full-Duplex, Enhanced UART
– Framing Error Detection
– Automatic Address Recognition
• Ten Interrupt Sources at 4 Priority Levels
– Four External Interrupt Inputs
• Programmable Watchdog Timer (WDT)
• Programmable Counter Array (PCA)
• Four 8-bit I/O Ports (32 I/O Pins) and One 4-bit Port
• Second DPTR register
• Low EMI Mode (Inhibit ALE)
• SPI Serial Interface
• Standard 12 Clocks per cycle, the device has an option to double the speed to 6 clocks per cycle.
• TTL- and CMOS-Compatible Logic Levels
• Brown-out Detection
• Low Power Modes
– Power-down Mode with External Interrupt Wake-up
– Idle Mode
• Temperature Ranges:
– Commercial (0°C to +70°C)
– Industrial (-40°C to +85°C)
• Packages Available
– 40-contact WQFN (Port 4 feature not available)
– 44-lead PLCC
– 40-pin PDIP (Port 4 feature not available)
– 44-lead TQFP
• All non-Pb (lead-free) devices are RoHS compliant
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈