PIC18F45K80-I/P
PIC18F45K80-I/P PIC18F45K80-I/P - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
PIC18F45K80-I/P
PIC18F45K80-I/P - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Manufacturer Part No: PIC18F45K80-I/P In Stock
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesPIC® XLP™ 18K
PackagingTube
Unit-Weight0.210004 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CasePDIP-40
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package40-PDIP
Number-of-I-O35 I/O
Speed64MHz
EEPROM-Size1K x 8
Core-ProcessorPIC
RAM-Size3.6K x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
ConnectivityECAN, I2C, LIN, SPI, UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd1.8 V ~ 5.5 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size32KB (16K x 16)
Data-ConvertersA/D 11x12b
Oscillator-TypeInternal
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage1.8 V to 5.5 V
Interface-TypeI2C SPI USART
Data-Bus-Width8 bit
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min1.8 V
Maximum-Clock-Frequency64 MHz