APL5508-25DC-TRL
APL5508-25DC-TRL APL5508-25DC-TRL - Brand New ANPEC IC Chips
Get Quote
Buy Now
APL5508-25DC-TRL
APL5508-25DC-TRL - Brand New ANPEC IC Chips
Manufacturer Part No: APL5508-25DC-TRL In Stock
General Description
The APL5508/9/R series are micropower, low dropout linear regulators, which operate from 2.7V to 6V input voltage and deliver up to 560mA. Typical drop out voltage is only 600mV at 560mA loading. Designed for use in battery- powered system, the low 60µA quiescent current makes it an ideal choice. Design with an internal P-channel MOSFET pass transistor, the APL5508/9/R maintain a low supply current, independent of the load current and dropout voltage. Other features include thermal-shutdown protection, current limit protection to ensure specified output current and controlled short-circuit current. The APL5508/9/R regulators come in a miniature SOT- 23, SOT-89 and SOT-223 packages.
Features
• Low Quiescent Current : 60µA (No load)
• Low Dropout Voltage : 600mV (@560mA)
• Very low Shutdown Current : < 0.5uA
• Fixed Output Voltage : 1.5V ~ 4.5V by step 0.1V increment
• Stable with 1uF Output Capacitor
• Stable with Aluminum, Tantalum or Ceramic Capacitors.
• No Protection Diodes Needed
• Built in Thermal Protection
• Built in Current Limit Protection
• Controlled Short Circuit Current : 50mA
• Fast Transient Response
• Short Setting Time
• SOT-23, SOT-89 and SOT-223 Packages
Applications
• 5V to 3.3~4.3V Linear Regulators
• 3.3V to 1.5~2.5V Linear Regulators
• CD-R/W, DVD Player
• LAN Card, ADSL/Cable Modem
• Computers
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈