MC79L12ACPRAG
MC79L12ACPRAG MC79L12ACPRAG - Brand New onsemi Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
MC79L12ACPRAG
MC79L12ACPRAG - Brand New onsemi Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: MC79L12ACPRAG In Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryLinear Voltage Regulators
SeriesMC79L12
PackagingTape & Reel (TR) Alternate Packaging
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CaseTO-92-3 (TO-226)
Operating-Temperature0°C ~ 125°C
Mounting-TypeThrough Hole
Output-TypeFixed
Supplier-Device-PackageTO-92-3
Voltage-InputDown to -35V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output100mA
Voltage-Output-12V
Regulator-TopologyNegative Fixed
Voltage-Dropout-Typical1.7V @ 40mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range0 C
PolarityNegative
Output-Voltage- 12 V
Input-Voltage-MAX- 35 V
Output-Current100 mA
Input-Voltage-MIN- 35 V
Load-Regulation100 mV
Line-Regulation250 mV
100 mA Negative Voltage Regulators
**The MC79L00, A Series negative voltage regulators are inexpensive,
easy−to−use devices suitable for numerous applications requiring up to 100 mA. Like the higher powered MC7900 Series negative regulators, this series features thermal shutdown and current limiting, making them remarkably rugged. In most applications, no external components are required for operation.**
** Features **
• No External Components Required
• Internal Short Circuit Current Limiting
• Internal Thermal Overload Protection
• Low Cost
• Complementary Positive Regulators Offered (MC78L00 Series)
• Pb−Free Packages are Available
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈