LTC6655BHLS8-4.096#PBF
Get Quote
Buy Now
LTC6655BHLS8-4.096#PBF
LTC6655BHLS8-4.096#PBF - Brand New Analog Devices / Linear Technology Voltage References
Manufacturer Part No: LTC6655BHLS8-4.096#PBF In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Voltage References
Contact us
ManufacturerAnalog Devices / Linear Technology
Product CategoryVoltage Reference
Series-
PackagingTray
Package-Case8-CLCC
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-Package8-CLCC (5x5)
Tolerance±0.025%
Voltage-Input4.596 V ~ 13.2 V
Current-Supply7.5mA
Current-Output5mA
Reference-TypeSeries
Output Voltage4.096V
Voltage-Output-Max-
Temperature-Coefficient2ppm/°C
Noise-0#1Hz-to-10Hz0.25ppmp-p
Noise-10Hz-to-10kHz-
Current-Cathode-
DESCRIPTION
The LTC®6655 is a complete family of precision bandgap voltage references, offering exceptional noise and drift performance. This low noise and drift is ideally suited for the high resolution measurements required by instrumentation and test equipment. In addition, the LTC6655 is fully specified over the temperature range of –40°C to 125°C, ensuring its suitability for demanding automotive and industrial applications. Advanced curvature compensation allows this bandgap reference to achieve a drift of less than 2ppm/°C with a predictable temperature characteristic and an output voltage accurate to ±0.025%, reducing or eliminating the need for calibration.
FEATURES
■ Low Noise: 0.25ppmP-P (0.1Hz to 10Hz)
625nVP-P for the LTC6655-2.5
■ Low Drift: 2ppm/°C Max
■ High Accuracy: ±0.025% Max
■ No Humidity Sensitivity (LS8 Package)
■ Thermal Hysteresis (LS8): 30ppm (–40°C to 85°C)
■ Long-Term Drift (LS8): 20ppm/√kHr
■ 100% Tested at –40°C, 25°C and 125°C
■ Load Regulation: <10ppm/mA
■ Sinks and Sources Current: ±5mA
■ Low Dropout: 500mV
■ Maximum Supply Voltage: 13.2V
■ Low Power Shutdown: <20µA Max
■ Available Output Voltages: 1.25V, 2.048V, 2.5V, 3V,
3.3V, 4.096V, 5V
■n Available in an 8-Lead MSOP and High Stability
Hermetic 5mm × 5mm LS8 Packages
APPLICATIONS
■ Instrumentation and Test Equipment
■ High Resolution Data Acquisition Systems
■ Weigh Scales
■ Precision Battery Monitors
■ Precision Regulators
■ Medical Equipment
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈