AT29C040A12TU
AT29C040A12TU AT29C040A12TU - Brand New Intel / Altera Memory
Get Quote
Buy Now
AT29C040A12TU
AT29C040A12TU - Brand New Intel / Altera Memory
Manufacturer Part No: AT29C040A12TU Out of Stock
Description
The AT29C040A is a 5-volt only in-system Flash Programmable and Erasable Read Only Memory (PEROM). Its 4 megabits of memory is organized as 524,288 words by 8 bits. Manufactured with Atmel’s advanced nonvolatile CMOS EEPROM technology, the device offers access times up to 90 ns, and a low 220 mW power dissipation. When the device is deselected, the CMOS standby current is less than 100 µA. The device endurance is such that any sector can typically be written to in excess of 10,000 times. The programming algorithm is compatible with other devices in Atmel’s 5-volt only Flash family.
Features
• Fast Read Access Time – 90 ns
• 5-volt Only Reprogramming
• Sector Program Operation
– Single Cycle Reprogram (Erase and Program)
– 2048 Sectors (256 Bytes/Sector)
– Internal Address and Data Latches for 256 Bytes
• Internal Program Control and Timer
• Hardware and Software Data Protection
• Two 16K Bytes Boot Blocks with Lockout
• Fast Sector Program Cycle Time – 10 ms
• DATA Polling for End of Program Detection
• Low Power Dissipation
– 40 mA Active Current
– 100 µA CMOS Standby Current
• Typical Endurance > 10,000 Cycles
• Single 5V ±10% Supply
• Green (Pb/Halide-free) Packaging Option
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈