DF22L-4S-7.92C(28)
DF22L-4S-7.92C(28) DF22L-4S-7.92C(28) - Brand New Hirose Rectangular Connectors Housings
Get Quote
Buy Now
DF22L-4S-7.92C(28)
DF22L-4S-7.92C(28) - Brand New Hirose Rectangular Connectors Housings
Manufacturer Part No: DF22L-4S-7.92C(28) In Stock
Contact us
ManufacturerHirose
Product CategoryRectangular Connector Housings
ColorRed
SeriesEnerBee™ DF22
PackagingBulk
Termination-StyleCrimp
Voltage-Rating1 kV
TradenameEnerBee
Mounting-TypeFree Hanging (In-Line)
FeaturesPolarizing Key
Connector-TypeReceptacle
Contact-TerminationCrimp
Number-of-Positions4 Positions
Pitch0.312" (7.92mm)
Number-of-Rows1 Row
Contact-TypeFemale Socket
Row-Spacing-
Fastening-TypeLatch Lock
Housing-MaterialPolyamide (PA)
Product-TypeReceptacle Housings
■ Features
1. 30 A maximum current
Single position connector can carry current of 30 A with #10 AWG conductor. Please refer to Table #1 for current ratings for multi position connectors using other conductor sizes.
6. Supports encapsulation
Connectors can be encapsulated up to 10 mm without affecting the performance.
10. In-line Connections
Connectors can be ordered for in-line cable connections. In addition, assemblies can be placed next to each other allowing 4 position total (2 ∞ 2) in a small space.
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈