RT9161-15GX
RT9161-15GX RT9161-15GX - Brand New RICHTEK Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
RT9161-15GX
RT9161-15GX - Brand New RICHTEK Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: RT9161-15GX In Stock
Contact us
ManufacturerRichtek
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Package-CaseTO-243AA
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSOT-89-3
Voltage-InputUp to 12V
Current-Output300mA
Voltage-Output1.5V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.45V @ 300mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min350mA
General Description
The RT9161/A is a 300/500mA fixed output voltage low
dropout linear regulator. Typical ground current is
approximately 110µA, from zero to maximum loading
conditions. Wide range of available output voltage fits
most of applications. Built-in output current-limiting most
thermal-limiting provide maximal protection against any
fault conditions.
For ease of application, the RT9161/A comes in the
popular 3-pin SOT-23(300mA), SOT-89 (300mA),
SOT-223 (500mA), or TO-92 packages.
Features
● Low Dropout Voltage of 200mV at Output Current
100mA, 450mV at Output Current 300mA, and
750mV at 500mA Output Current
● Guaranteed 300/500mA Output Current
● Internal 1.5Ω P-MOSFET Draws No Base Current
● Low Ground Current 110µA
● 2% Accuracy Output Voltage
● Input Voltage Range up to 12V
● Extremely Tight Load Regulation
● Fast Transient Response
● Current-limiting and Thermal-limiting
Applications
● Voltage Regulator for LAN Card, CD-ROM, and DVD
● Wireless Communication Systems
● Battery Powered Systems
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈