RB068L-40TE25
RB068L-40TE25 RB068L-40TE25 - Brand New Rohm Semiconductor Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
RB068L-40TE25
RB068L-40TE25 - Brand New Rohm Semiconductor Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: RB068L-40TE25 In Stock
Contact us
ManufacturerRohm Semiconductor
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingAlternate Packaging
Package-CaseDO-214AC, SMA
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackagePMDS
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeSchottky
Current-Reverse-Leakage-Vr1μA @ 40V
Voltage-Forward-Vf-Max-If690mV @ 2A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max40V
Current-Average-Rectified-Io2A
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction125°C (Max)
Features
1) Small power mold type. (PMDS)
2) Ultra Low IR
3) High reliability
Applications
General rectification
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈