AIC1638-27CX
AIC1638-27CX AIC1638-27CX - Brand New IC Chips
Get Quote
Buy Now
AIC1638-27CX
AIC1638-27CX - Brand New IC Chips
Manufacturer Part No: AIC1638-27CX In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
Manufacturer
Product CategoryIC Chips
DESCRIPTION
The AIC1638 is a high efficiency step-up DC/DC converter for applications using 1 to 4 NiMH battery cells. Only three external components are required to deliver a fixed output voltage of 2.7V, 3.0V, 3.3V, or 5V. The AIC1638 starts up from below 0.9V input with 1mA load. Pulse Frequency Modulation scheme brings optimized performance for applications with ight output loading and low input voltages. The output ipple and noise are lower compared with the circuits operating in PSM mode.
FEATURES
• Guaranteed Start-Up from below 0.9 V.
• High Efficiency.
• Low Quiescent Current.
• Few Number of External Components needed.
• Low Ripple and Low Noise.
• Fixed Output Voltage: 2.7V, 3.0V, 3.3V, and 5V.
• Space Saving SOT-89 and TO-92 Packages.
APPLICATIONS
• Pagers.
• Cameras.
• Wireless Microphones.
• Pocket Organizers.
• Battery Backup Suppliers.
• Portable Instruments.
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈