AT42QT12M9-2R1
AT42QT12M9-2R1 AT42QT12M9-2R1 - Brand New Intel / Altera IC Chips
Get Quote
Buy Now
AT42QT12M9-2R1
AT42QT12M9-2R1 - Brand New Intel / Altera IC Chips
Manufacturer Part No: AT42QT12M9-2R1 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerIntel / Altera
Product CategoryIC Chips
Number of Keys:
 One – configurable as either a single key or a proximity sensor
Technology:
 Patented spread-spectrum charge-transfer (direct mode)
Key outline sizes:
 6 mm × 6 mm or larger (panel thickness dependent); widely different sizes and shapes possible
Electrode design:
 Solid or ring electrode shapes
PCB Layers required:
 One
Electrode materials:
 Etched copper, silver, carbon, Indium Tin Oxide (ITO)
Electrode substrates:
 PCB, FPCB, plastic films, glass
Panel materials:
 Plastic, glass, composites, painted surfaces (low particle density metallic paints possible)
Panel thickness:
 Up to 12 mm glass, 6 mm plastic (electrode size and Cs dependent)
Key sensitivity:
 Settable via capacitor (Cs)
Interface:
 Digital output, active high
Moisture tolerance:
 Increased moisture tolerance based on hardware design and firmware tuning
Operating Voltage:
 1.8 V – 5.5 V; 17 µA at 1.8 V typical
Package:
 6-pin SOT23-6 RoHS compliant
 8-pin UDFN/USON RoHS compliant
Signal processing:
 Self-calibration, auto drift compensation, noise filtering
 Infinite max on-duration
Applications:
Patents:
 QTouch®(patented charge-transfer method)
 HeartBeat (monitors health of device)
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈