LT1110CN8-12
LT1110CN8-12 LT1110CN8-12 - Brand New Analog Devices / Linear Technology DC Switching Regulators
Get Quote
Buy Now
LT1110CN8-12
LT1110CN8-12 - Brand New Analog Devices / Linear Technology DC Switching Regulators
Manufacturer Part No: LT1110CN8-12 In Stock
Contact us
ManufacturerAnalog Devices / Linear Technology
Product CategoryDC Switching Regulators
Series-
PackagingTube
Package-Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Operating-Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Mounting-TypeThrough Hole
Output-TypeFixed
FunctionStep-Up, Step-Down
Supplier-Device-Package8-PDIP
Number-of-Outputs1 Output
TopologyBuck, Boost
Frequency-Switching70kHz
Current-Output1.5A (Switch)
Output-ConfigurationPositive
Output Voltage12V
Voltage-Output-Max-
Synchronous-RectifierNo
Voltage-Input-Min1V
Voltage-Input-Max30V
DESCRIPTION
The LT1110 is a versatile micropower DC-DC converter. The device requires only three external components to deliver a fixed output of 5V or 12V. The very low minimum supply voltage of 1.0V allows the use of the LT1110 in applications where the primary power source is a single cell. An on-chip auxiliary gain block can function as a low battery detector or linear post regulator.
The 70kHz oscillator allows the use of surface mount inductors and capacitors in many applications. Quiescent current is just 300µA, making the device ideal in remote or battery powered applications where current consumption must be kept to a minimum.
The device can easily be configured as a step-up or step-down converter, although for most step-down applications or input sources greater than 3V, the LT1111 is recommended. Switch current limiting is user-adjustable by adding a single external resistor. Unique reverse battery protection circuitry limits reverse current to safe, non-destructive levels at reverse supply voltages up to 1.6V.
FEATURES
■ Operates at Supply Voltages From 1.0V to 30V
■ Works in Step-Up or Step-Down Mode
■ Only Three External Off-the-Shelf Components Required
■ Low-Battery Detector Comparator On-Chip
■ User-Adjustable Current Limit
■ Internal 1A Power Switch
■ Fixed or Adjustable Output Voltage Versions
■ Space-Saving 8-Pin MiniDIP or S8 Package
APPLICATIONS
■ Pagers
■ Cameras
■ Single-Cell to 5V Converters
■ Battery Backup Supplies
■ Laptop and Palmtop Computers
■ Cellular Telephones
■ Portable Instruments
■ Laser Diode Drivers
■ Hand-Held Inventory Computers
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈