CLC1014IST5X
CLC1014IST5X CLC1014IST5X - Brand New EXAR IC Chips
Get Quote
Buy Now
CLC1014IST5X
CLC1014IST5X - Brand New EXAR IC Chips
Manufacturer Part No: CLC1014IST5X In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerExar
Product CategoryIC Chips
SeriesCLC1014
ProductVideo Amplifiers
PackagingReel
Unit-Weight0.001058 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
TradenameCOMLINEAR
Number-of-Channels1 Channel
Amplifier-TypeVoltage Feedback
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Current11 mA
Package-CaseSOT-23-5
Ib-Input-Bias-Current3.2 uA
Vos-Input-Offset-Voltage0 mV
PSRR-Power-Supply-Rejection-Ratio56 dB
Output-Current-per-Channel100 mA
CMRR-Common-Mode-Rejection-Ratio60 dB
GBP-Gain-Bandwidth-Product750 MHz
SR-Slew-Rate1400 V/us
en-Input-Voltage-Noise-Density4 nV/sqrt Hz
Gain-V-V2 V/V
Maximum-Input-Resistance4.5 MOhms
General Description
The COMLINEAR CLC1004 (single with disable), CLC1014 (single), and CLC3004 (triple with disable) are high-performance, voltage feedback amplifers that provide 750MHz gain of 2 bandwidth, ±0.1dB gain flatness to 200MHz, and 1,400V/μs slew rate. This high performance exceeds the requirements of high- defnition television (HDTV) and other multimedia applications. These COMLINEAR high-performance amplifers also provide ample output current to drive multiple video loads.
The COMLINEAR CLC1004, CLC1014, and CLC3004 are designed to operate from ±5V or +5V supplies. The CLC1004 and CLC3004 offer a fast enable/disable feature to save power. While disabled, the outputs are in a high impedance state to allow for multiplexing applications. The combination of high-speed, low-power, and excellent video performance make these amplifers well suited for use in many general purpose, high-speed applications including video line driving and imaging applications.
FEATURES
■ 0.1dB gain flatness to 200MHz
■ 0.02%/0.01˚ differential gain/phase
■ 750MHz -3dB bandwidth at G = 2
■ 350MHz large signal bandwidth
■ 1,400V/μs slew rate
■ 4nV/√Hz input voltage noise
■ 100mA output current
■ 20ns enable time
■ Stable for gains of 2V/V or larger
■ Fully specifed at 5V and ±5V supplies
■ CLC1004: Pb-free SOT23-6
■ CLC1014: Pb-free SOT23-5
■ CLC3004: Pb-free SOIC-16
APPLICATIONS
■ RGB video line drivers
■ High defnition video driver
■ Video switchers and routers
■ ADC buffer
■ Active flters
■ Cable drivers
■ Imaging applications
■ Radar/communication receivers
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈