BK/C515-375-R
BK/C515-375-R BK/C515-375-R - Brand New EATON Fuses
Get Quote
Buy Now
BK/C515-375-R
BK/C515-375-R - Brand New EATON Fuses
Manufacturer Part No: BK/C515-375-R In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Fuses
Contact us
ManufacturerEaton
Product CategoryFuses
Color-
SeriesC515
ProductGlass Fuse
TypeSpecialty Fuses
PackagingBulk Alternate Packaging
Part-AliasesBK-C515-375-R
Unit-Weight0.045856 oz
Mounting-StyleAxial
Current-Rating375mA
Termination-StyleAxial
Length15.2 mm
Package-Case2AG, 5mm x 15mm (Axial)
Operating-Temperature-
Mounting-TypeThrough Hole
Size-Dimension0.217" Dia x 0.598" L (5.50mm x 15.20mm)
Voltage-Rating-AC250 V
Voltage-Rating-DC-
Fuse-TypeCartridge, Glass
Response-TimeSlow
ApprovalsCSA, UL
Breaking-Capacity-Rated-Voltage35A
MeltingI2t1.531
Diameter5.5 mm
Product-TypeElectronic Ferrule Glass Fuse
Resistance0.81 Ohms
Fuse-Size-Group2AG (5 mm x 15 mm)
Indicator-StyleWithout Indicator
Interrupt-Rating35 A
Body-StyleCylindrical Leaded
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈