FFAF40U60DNTU
FFAF40U60DNTU FFAF40U60DNTU - Brand New onsemi Diodes, Rectifiers - Arrays
Get Quote
Buy Now
FFAF40U60DNTU
FFAF40U60DNTU - Brand New onsemi Diodes, Rectifiers - Arrays
Manufacturer Part No: FFAF40U60DNTU In Stock
Contact us
ManufacturerON Semiconductor
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Arrays
CategoriesDiodes - Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Part-StatusObsolete
Diode-Configuration1 Pair Common Cathode
Diode-TypeStandard
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max600V
Current-Average-Rectified-Io-per-Diode40A
Voltage-Forward-Vf-Max-If2.1V @ 40A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse-Recovery-Time-trr110ns
Current-Reverse-Leakage-Vr20?A @ 600V
Operating-Temperature-Junction-65°C ~ 150°C
Mounting-TypeThrough Hole
Package-CaseSC-94
Supplier-Device-PackageTO-3PF
Base-Part-Number*
Features
• High voltage and high reliability
• High speed switching
• Low forward voltage
Applications
• General purpose
• Switching mode power supply
• Free-wheeling diode for motor application
• Power switching circuits
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈