TC1015-5.0VCT713
TC1015-5.0VCT713 TC1015-5.0VCT713 - Brand New Microchip Technology Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
TC1015-5.0VCT713
TC1015-5.0VCT713 - Brand New Microchip Technology Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: TC1015-5.0VCT713 In Stock
Series-
PackagingAlternate Packaging
Package-CaseSOT-23-5
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Supplier-Device-PackageSOT-23-5
Voltage-InputUp to 6V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output100mA
Voltage-Output5V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.18V @ 100mA
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage5 V
Input-Voltage-MAX6 V
Output-Current100 mA
Input-Voltage-MIN2.7 V
Load-Regulation0.5 %
Voltage-Regulation-Accuracy2.5 %
Dropout-Voltage0.002 V at 100 uA
Dropout-Voltage-Max250 mV
Line-Regulation0.05 %
Power Supply Ripple Rejection (PSRR)64 dB
Product Details
__
• Low Supply Current (50 µA, typical)
• Low Dropout Voltage
• Choice of 50 mA (TC1014), 100 mA (TC1015) and 150 mA (TC1185) Output
• Power-Saving Shutdown Mode
• Reference Bypass Input for Ultra Low-Noise Operation
• Overcurrent and Overtemperature Protection
• Space-Saving 5-Pin SOT-23 Package
• Pin-Compatible Upgrades for Bipolar Regulators
• Standard Output Voltage Options:
- 1.8V, 2.5V, 2.6V, 2.7V, 2.8V, 2.85V, 3.0V, 3.3V, 3.6V, 4.0V, 5.0V
• Cellular/GSM/PHS Phones
• Linear Post-Regulator for SMPS
• Pagers
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈