ICS487G-25T
Get Quote
Buy Now
ICS487G-25T
ICS487G-25T - Brand New Integrated Circuit Systems Clock Generators / Frequency Synthesizers / PLL
Manufacturer Part No: ICS487G-25T In Stock
Contact us
ManufacturerIntegrated Circuit Systems
Product CategoryClock Generators and Frequency Synthesizers
Series-
TypePhase Lock Loop (PLL)
PackagingTape & Reel (TR)
Package-Case16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Operating-Temperature0°C ~ 70°C
Mounting-TypeSurface Mount
Voltage-Supply3.135 V ~ 3.465 V
Supplier-Device-Package16-TSSOP
PLLYes
InputClock, Crystal
OutputLVCMOS
Number-of-Circuits1 Circuit
Ratio of output to input1899/12/30 2:05:00
Differential-Input:OutputNo/No
Frequency-Max48MHz
Divider-MultiplierNo/No
Description
The ICS513 LOCO™ is the most cost effective way to generate a high quality, high frequency clock output from a 14.31818 MHz crystal or clock input. The name LOCO stands for LOw Cost Oscillator, as it is designed to replace crystal oscillators in many electronic systems. Using Phase-Locked-Loop (PLL) techniques, the device uses a standard, inexpensive crystal to produce output clocks up to 100 MHz.
Features
• Packaged as 8 pin SOIC
• ICS’ lowest cost PLL clock plus reference
• Produces common computer frequencies
• Input crystal frequency typically 14.3182 MHz
• Output clock frequencies up to 100 MHz
• Low jitter - 40 ps one sigma
• Compatible with all popular CPUs
• Duty cycle of 45/55
• Custom frequencies available
• Operating voltages of 3.0 to 5.5 V
• Power down mode turns off chip
• 25mA drive capability at TTL levels
• Advanced, low power CMOS process
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈