LT1764ET-1.8
LT1764ET-1.8 LT1764ET-1.8 - Brand New Linear Technology Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
LT1764ET-1.8
LT1764ET-1.8 - Brand New Linear Technology Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: LT1764ET-1.8 In Stock
Contact us
ManufacturerLinear Technology
Product CategoryLinear Voltage Regulators
DESCRIPTION
The LT ®1764 is a low dropout regulator optimized for fast transient response. The device is capable of supplying 3A of output current with a dropout voltage of 340mV. Operating quiescent current is 1mA, dropping to <1µA in shutdown. Quiescent current is well controlled; it does not rise in dropout as it does with many other regulators. In addition to fast transient response, the LT1764 has very low output voltage noise which makes the device ideal for sensitive RF supply applications.
FEATURES
■ Optimized for Fast Transient Response
■ Output Current: 3A
■ Dropout Voltage: 340mV at 3A
■ Low Noise: 40µVRMS (10Hz to 100kHz)
■ 1mA Quiescent Current
■ Wide Input Voltage Range: 2.7V to 20V
■ No Protection Diodes Needed
■ Controlled Quiescent Current in Dropout
■ Fixed Output Voltages: 1.5V, 1.8V, 2.5V, 3.3V
■ Adjustable Output from 1.21V to 20V
■ <1µA Quiescent Current in Shutdown
■ Stable with 10µF Output Capacitor
■ Reverse Battery Protection
■ No Reverse Current
■ Thermal Limiting
APPLICATIONS
■ 3.3V to 2.5V Logic Power Supply
■ Post Regulator for Switching Supplies
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈