DSDI60-18A
DSDI60-18A DSDI60-18A - Brand New IXYS Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
DSDI60-18A
DSDI60-18A - Brand New IXYS Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: DSDI60-18A In Stock
Contact us
ManufacturerIXYS
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
SeriesDSDI60
ProductUltra Fast Recovery Rectifiers
PackagingTube
Unit-Weight0.229281 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CaseTO-247-2
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageTO-247AD
ConfigurationSingle
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeStandard
Current-Reverse-Leakage-Vr2mA @ 1800V
Voltage-Forward-Vf-Max-If4.1V @ 70A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max1800V (1.8kV)
Current-Average-Rectified-Io63A
Reverse-Recovery-Time-trr300ns
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction-40°C ~ 150°C
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 40 C
Vf-Forward-Voltage4.1 V at 70 A
Vr-Reverse-Voltage1800 V
Ir-Reverse-Current2000 uA
If-Forward-Current63 A
Max-Surge-Current540 A
Recovery-Time300 ns
Product Details
__
Description :
The IXYS DSDI60-18A is a single diode rectifier with a standard through hole package. It has a maximum current rating of 63A and a maximum reverse voltage of 1800V (1.8kV). It has a fast recovery time of 300ns and a maximum forward current of 200mA (Io). The operating temperature range is -40°C to 150°C and it is housed in a TO-247-2 package.
Features :
• Maximum current rating of 63A
• Maximum reverse voltage of 1800V (1.8kV)
• Fast recovery time of 300ns
• Maximum forward current of 200mA (Io)
• Operating temperature range of -40°C to 150°C
• Housed in a TO-247-2 package
Applications :
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈