DF22R-5P-7.92DS(05)
DF22R-5P-7.92DS(05) DF22R-5P-7.92DS(05) - Brand New Hirose Rectangular Connectors Housings
Get Quote
Buy Now
DF22R-5P-7.92DS(05)
DF22R-5P-7.92DS(05) - Brand New Hirose Rectangular Connectors Housings
Manufacturer Part No: DF22R-5P-7.92DS(05) In Stock
Contact us
ManufacturerHirose
Product CategoryRectangular Connectors - Headers, Male Pins
ColorBlack
TradenameEnerBee
TerminationSolder
Mounting-TypeThrough Hole, Right Angle
FeaturesBoard Guide
Connector-TypeHeader, Shrouded
Contact-FinishTin
Contact-Finish-Thickness-
Number-of-Positions5 Positions
Number-of-Positions-LoadedAll
Pitch0.312" (7.92mm)
Number-of-Rows1 Row
Contact-TypeMale Pin
Row-Spacing-
Fastening-TypeLatch Holder
Contact-Mating-Length0.354" (9.00mm)
■ Features
1. 30 A maximum current
Single position connector can carry current of 30 A with #10 AWG conductor. Please refer to Table #1 for current ratings for multi position connectors using other conductor sizes.
6. Supports encapsulation
Connectors can be encapsulated up to 10 mm without affecting the performance.
10. In-line Connections
Connectors can be ordered for in-line cable connections. In addition, assemblies can be placed next to each other allowing 4 position total (2 ∞ 2) in a small space.
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈