MIC2292-34YML
MIC2292-34YML MIC2292-34YML - Brand New Microchip Technology LED Drivers
Get Quote
Buy Now
MIC2292-34YML
MIC2292-34YML - Brand New Microchip Technology LED Drivers
Manufacturer Part No: MIC2292-34YML In Stock
Contact us
ManufacturerMicrochip Technology
Product CategoryLED Drivers
General Description
The MIC2292 and MIC2293 are high frequency, Pulse Width Modulator (PWM) boost regulators optimized for constant current, white LED driver applications. Because of their constant PWM switching frequencies of 1.6MHz and 2MHz, respectively, the MIC2292/93 can use the smallest external components, allowing designers to avoid sensitive IF bands in their RF applications.
Features
• 2.5V to 10V input voltage
• Output voltage up to 34V
• Internal Schottky diode
• 1.6MHz PWM operation (MIC2292)
• 2.0MHz PWM operation (MIC2293)
• Stable with ceramic capacitors
• 15V and 34V output overvoltage protection options
• 500mA switch current rating
• 95mV feedback voltage
• <1% line and load regulation
• UVLO
• 8-lead (2mm × 2mm) MLF™package
• –40°C to +125°C junction temperature range
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈