T495D107M010ATE050
T495D107M010ATE050 T495D107M010ATE050 - Brand New KEMET Tantalum Capacitors
Get Quote
Buy Now
T495D107M010ATE050
T495D107M010ATE050 - Brand New KEMET Tantalum Capacitors
Manufacturer Part No: T495D107M010ATE050 In Stock
Contact us
ManufacturerKemet
Product CategoryTantalum Capacitors
SeriesT495
TypeMolded
PackagingAlternate Packaging
Package-Case2917 (7343 Metric)
Capacitance100μF
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
FeaturesGeneral Purpose
Voltage-Rated10V
Size-Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance±20%
Failure-Rate-
Lead-Spacing-
ESR-Equivalent-Series-Resistance50 mOhm
Height-Seated-Max0.122" (3.10mm)
Manufacturer-Size-CodeD
Overview
Benefts
• Meets or exceeds EIA Standard 535BAAC
• Taped and reeled per EIA 481
• High surge current capability
• Optional gold-plated terminations
• High ripple current capability
• 100% surge current test on B, C, D, E, U, V, and X sizes
• 100% steady-state accelerated aging
• Capacitance values of 0.1 to 1,000 μF
• Tolerances of ±10% and ±20%
• Voltage rating of 2.5 – 50 VDC
• Extended range values
• RoHS compliant and lead-free terminations
• Operating temperature range of −55°C to +125°C
Applications
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈