PIC16F616-I/ST
PIC16F616-I/ST PIC16F616-I/ST - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
PIC16F616-I/ST
PIC16F616-I/ST - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Manufacturer Part No: PIC16F616-I/ST In Stock
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesPIC® 16F
ProductMCU
PackagingTube Alternate Packaging
Unit-Weight0.004949 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseTSSOP-14
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package14-TSSOP
Number-of-I-O11 I/O
Speed20MHz
EEPROM-Size-
Core-ProcessorPIC
RAM-Size128 x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity-
Voltage-Supply-Vcc-Vdd2 V ~ 5.5 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size3.5KB (2K x 14)
Data-ConvertersA/D 8x10b
Oscillator-TypeInternal
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage2 V to 5.5 V
Data-Bus-Width8 bit
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min2 V
Maximum-Clock-Frequency20 MHz