TL5001IP
TL5001IP TL5001IP - Brand New Texas Instruments DC DC Switching Controllers
Get Quote
Buy Now
TL5001IP
TL5001IP - Brand New Texas Instruments DC DC Switching Controllers
Manufacturer Part No: TL5001IP In Stock
SeriesTL5001
PackagingTube Alternate Packaging
Unit-Weight0.015535 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CasePDIP-8
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Output-TypeTransistor Driver
FunctionStep-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down
Supplier-Device-Package8-PDIP
Number-of-Outputs1 Output
TopologyBuck, Boost, Flyback
Voltage-Supply-Vcc-Vdd3.6 V ~ 40 V
Frequency-Switching20kHz ~ 500kHz
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage1 V to 50 V
Input-Voltage3.6 V to 40 V
Output-Current3 A
Internal short-circuit protection
Oscillator frequency : 20kHz to 500kHz
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈