BFC237011125
BFC237011125 BFC237011125 - Brand New Vishay BC Components Film Capacitors
Get Quote
Buy Now
BFC237011125
BFC237011125 - Brand New Vishay BC Components Film Capacitors
Manufacturer Part No: BFC237011125 In Stock
Product CategoryFilm Capacitors
SeriesMKT370
PackagingBulk
Package-CaseRadial
Capacitance1.2μF
TerminationPC Pins
Operating-Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting-TypeThrough Hole
Features-
Size-Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Tolerance±10%
Lead-Spacing0.200" (5.08mm)
ESR-Equivalent-Series-Resistance-
Height-Seated-Max0.433" (11.00mm)
Dielectric-MaterialPolyester, Metallized
Voltage-Rating-AC40V
Voltage-Rating-DC63V
FEATURES
5.08 mm lead pitch.
Supplied loose in box, taped on ammopack or reel
Compliant to RoHS directive 2002/95/EC
APPLICATIONS
Blocking and coupling, bypass and energy reservoir, telecom, industrial, consumer
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈