32F8001-CN
32F8001-CN 32F8001-CN - Brand New SILTCON IC Chips
Get Quote
Buy Now
32F8001-CN
32F8001-CN - Brand New SILTCON IC Chips
Manufacturer Part No: 32F8001-CN In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerSILTCON
Product CategoryIC Chips
DESCRIPTION
The 3804 group is the version of the 3803 group to which an I2C BUS control function has been added.
FEATURES
●Basic machine-language instructions ...................................... 71
●Minimum instruction execution time ................................ 0.24 µs
(at 16.8 MHz oscillation frequency)
●Memory size
ROM ............................................................... 16 K to 60 K bytes
RAM ................................................................. 640 to 2048 bytes
●Programmable input/output ports ............................................ 56
●Software pull-up resistors ................................................. Built-in
●Interrupts
21 sources, 16 vectors ...............................................3803 group
(external 8, internal 12, software 1)
23 sources, 16 vectors ............................................... 3804 group
(external 9, internal 13, software 1)
●Timers ........................................................................... 16-bit ✕ 1
8-bit ✕ 4
(with 8-bit prescaler)
●Watchdog timer ............................................................ 16-bit ✕ 1
●Serial I/O...................... 8-bit ✕ 2 (UART or Clock-synchronized)
8-bit ✕ 1 (Clock-synchronized)
●PWM ............................................ 8-bit ✕ 1 (with 8-bit prescaler)
●I2C-BUS interface (3804 group only) ........................... 1 channel
●A-D converter ............................................. 10-bit ✕ 16 channels
(8-bit reading enabled)
●D-A converter ................................................. 8-bit ✕ 2 channels
●LED direct drive port .................................................................. 8
●Clock generating circuit ..................................... Built-in 2 circuits
(connect to external ceramic resonator or quartz-crystal oscillator)
●Power source voltage
In high-, middle-speed mode
At 16.8 MHz oscillation frequency ............................ 4.5 to 5.5 V
At 12.5 MHz oscillation frequency ............................ 4.0 to 5.5 V
At 8.38 MHz oscillation frequency) ........................ 2.7 to 5.5 V ✽
In low-speed mode
At 32 kHz oscillation frequency .............................. 2.7 to 5.5 V ✽
(✽ This value of flash memory version is 4.0 to 5.5 V.)
●Power dissipation
In high-speed mode ................................................ 60 mW (typ.)
(at 16.8 MHz oscillation frequency, at 5 V power source voltage)
In low-speed mode ................................................... 60 µW (typ.)
(at 32 kHz oscillation frequency, at 3 V power source voltage)
●Operating temperature range ....................................–20 to 85°C
●Packages
SP .................................................. 64P4B (64-pin 750 mil SDIP)
FP ....................................... 64P6N-A (64-pin 14 ✕ 14 mm QFP)
HP ..................................... 64P6Q-A (64-pin 10 ✕ 10 mm LQFP)
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈