A8500EECTR-T
A8500EECTR-T A8500EECTR-T - Brand New Allegro MicroSystems LED Drivers
Get Quote
Buy Now
A8500EECTR-T
A8500EECTR-T - Brand New Allegro MicroSystems LED Drivers
Manufacturer Part No: A8500EECTR-T In Stock
MOQ: 1pcs
Category: LED Drivers
Contact us
ManufacturerAllegro MicroSystems
Product CategoryLED Drivers
Series-
TypeDC DC Regulator
PackagingAlternate Packaging
Package-Case26-WFQFN Exposed Pad
Frequency2MHz
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
ApplicationsBacklight
Supplier-Device-Package26-QFN/MLP (4x4)
Number-of-Outputs8 Outputs
Rated Output Current25mA
Internal-Switch-sYes
TopologyStep-Up (Boost)
Supply Voltage5.5V
Voltage-Supply-Min4.2V
Voltage-Output-
DimmingAnalog, Multi-Step, PWM
Description
The A8500 is a multi-output WLED driver for medium display backlighting. The A8500 integrates a boost converter and eight current-sinks to provide a flexible WLED/RGB backlight driver. The boost converter can provide output voltage up to 47 V. The flexible channel selection control and high voltage capability allow a wide range of LED backlight applications. The A8500 can support any application requiring 4 to 96 WLEDs. The boost converter is a constant frequency current-mode converter.
Features and Benefits
▪ Drive up to 12 series × 8 parallel = 96 LEDs (Vf = 3.2 V, If = 20 mA)
▪ Flexible dimming, using alternative methods:
▫ LED duty cycle control (PWM pin)
▫ DC current using serial programming (EN pin)
▫ DC current using external PWM signal (APWM pin)
▫ An external resistor
▪ Boost converter with integrated 50 V, 2 A DMOS
▪ LED sinks rated for 30 mA
▪ 200 kHz to 2 MHz switching frequency
▪ Open LED disconnect
▪ Boost current limit, thermal shutdown, and soft start
▪ No audible ceramic capacitor noise during PWM dimming
▪ Adjustable overvoltage protection (OVP)
▪ No pull-up resistors required for LED modules that use ESD capacitors
Applications include:
▪ Thin notebook displays
▪ LCD TV
▪ RGB backlight
▪ GPS systems
▪ Portable DVD players
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈