MIC2287-15YMLTR
MIC2287-15YMLTR MIC2287-15YMLTR - Brand New MIC LED Drivers
Get Quote
Buy Now
MIC2287-15YMLTR
MIC2287-15YMLTR - Brand New MIC LED Drivers
Manufacturer Part No: MIC2287-15YMLTR In Stock
MOQ: 1pcs
Category: LED Drivers
Contact us
ManufacturerMIC
Product CategoryLED Drivers
General Description
The MIC2287 is a 1.2MHz pulse width modulated (PWM), boost-switching regulator that is optimized for constant current, white LED driver applications. With a maximum output voltage of 34V and a switch current of over 500mA, the MIC2287 easily drives a string of up to 8 white LEDs in series, ensuring uniform brightness and eliminating several ballast resistors.
Features
• 2.5V to 10V input voltage
• Output voltage up to 34V
• Over 500mA switch current
• 1.2 MHz PWM operation
• 95mV feedback voltage
• Output Overvoltage Protection (OVP)
• Options for 15V, 24V, and 34V OVP
• <1% line and load regulation
• <1µA shutdown current
• Over-temperature protection
• UVLO
• Low profile Thin SOT-23-5 package option
• 8-lead 2mm × 2mm MLF™ package option
• –40°C to +125°C junction temperature range
Applications
• White LED driver for backlighting:
- Cell phones
- PDAs
- GPS systems
- Digital cameras
- MP3 players
- IP phones
• Photo flash LED driver
• LED flashlights
• Constant current power supplies
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈