S25FL040A0LMFI011
S25FL040A0LMFI011 S25FL040A0LMFI011 - Brand New SPANSION IC Chips
Get Quote
Buy Now
S25FL040A0LMFI011
S25FL040A0LMFI011 - Brand New SPANSION IC Chips
Manufacturer Part No: S25FL040A0LMFI011 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerSPANSION
Product CategoryIC Chips
General Description
The S25FL032P is a 3.0 Volt (2.7V to 3.6V), single-power-supply Flash memory device. The device consists of 64 uniform 64 KB sectors with the two (Top or Bottom) 64 KB sectors further split up into thirty-two 4KB sub sectors. The S25FL032P device is fully backward compatible with the S25FL032A device.
Distinctive Characteristics
Architectural Advantages
■ Single power supply operation
– Full voltage range: 2.7 to 3.6V read and write operations
■ Memory architecture
– Uniform 64 KB sectors
– Top or bottom parameter block (Two 64-KB sectors (top or
bottom) broken down into sixteen 4-KB sub-sectors each)
– 256-byte page size
– Backward compatible with the S25FL032A device
■ Program
– Page Program (up to 256 bytes) in 1.5 ms (typical)
– Program operations are on a page by page basis
– Accelerated programming mode via 9V W#/ACC pin
– Quad Page Programming
■ Erase
– Bulk erase function
– Sector erase (SE) command (D8h) for 64 KB sectors
– Sub-sector erase (P4E) command (20h) for 4 KB sectors
– Sub-sector erase (P8E) command (40h) for 8 KB sectors
■ Cycling endurance
– 100,000 cycles per sector typical
■ Data retention
– 20 years typical
■ Device ID
– JEDEC standard two-byte electronic signature
– RES command one-byte electronic signature for backward
compatibility
■ One time programmable (OTP) area for permanent, secure
identification; can be programmed and locked at the factory
or by the customer
■ CFI (Common Flash Interface) compliant: allows host system
to identify and accommodate multiple flash devices
■ Process technology
– Manufactured on 0.09 µm MirrorBit® process technology
■ Package option
– Industry Standard Pinouts
– 8-pin SO package (208 mils)
– 16-pin SO package (300 mils)
– 8-contact USON package (5 x 6 mm)
– 8-contact WSON package (6 x 8 mm)
– 24-ball BGA 6 x 8 mm package, 5 x 5 pin configuration
– 24-ball BGA 6 x 8 mm package, 6 x 4 pin configuration
Performance Characteristics
■ Speed
– Normal READ (Serial): 40 MHz clock rate
– FAST_READ (Serial): 104 MHz clock rate (maximum)
– DUAL I/O FAST_READ: 80 MHz clock rate or
20 MB/s effective data rate
– QUAD I/O FAST_READ: 80 MHz clock rate or
40 MB/s effective data rate
■ Power saving standby mode
– Standby Mode 80 µA (typical)
– Deep Power-Down Mode 3 µA (typical)
Memory Protection Features
■ Memory protection
– W#/ACC pin works in conjunction with Status Register Bits to
protect specified memory areas
– Status Register Block Protection bits (BP2, BP1, BP0) in status
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈