S-812C40AMC-C2UT2G
S-812C40AMC-C2UT2G S-812C40AMC-C2UT2G - Brand New ABLIC Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
S-812C40AMC-C2UT2G
S-812C40AMC-C2UT2G - Brand New ABLIC Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: S-812C40AMC-C2UT2G In Stock
Contact us
ManufacturerABLIC
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Series-
PackagingAlternate Packaging
Package-CaseSC-74A, SOT-753
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSOT-23-5
Voltage-InputUp to 16V
Current-Output65mA
Voltage-Output4V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.16V @ 10mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
Product Details
__
HIGH OPERATING VOLTAGE CMOS VOLTAGE REGULATOR
**The S-812C Series is a high-withstand voltage regulator IC which is
developed by using the CMOS technology. This IC is suitable for applications which require withstand because its maximum voltage for operation is as high as 16 V, also for portable device having the low current consumption because this IC not only has the low currentconsumption but also a power-off circuit. This IC operates stably due to the internal phase compensation circuit so that users are**
able to use ceramic capacitor as the output capacitor.
Features
•Low current consumption: Current at operation: Typ. 1.0 µA, Max. 1.8 µA (product with 3.0 V)
•Output voltage: 2.0 to 6.0 V, selectable in 0.1 V step.
•Output voltage accuracy: ±2.0%
•Output current: 50 mA capable (3.0 V output product, VIN=5 V) 1
75 mA capable (5.0 V output product, VIN=7 V)
•Dropout voltage: Typ. 120 mV (VOUT= 5.0 V, IOUT= 10 mA)
•Built-in Power-off circuit: Selectable ifpower-off function is available or not.
Active high or low in the regulator is selectable.
•Short-circuit protection: Selectable with/without short-circuit protection.
Short-circuited current 40 mA Typ.: in the product with protection.
•Operation voltage: 16 V max.
•Lead-free product
*1.Attention should be paid to the power dissipation of the package when the load is large.
Applications
•Power source for home electric/electronic appliances
•Power source for battery-powered devices
•Power source for communication devices
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈