DM74LS240N
DM74LS240N DM74LS240N - Brand New National Semiconductor IC Chips
Get Quote
Buy Now
DM74LS240N
DM74LS240N - Brand New National Semiconductor IC Chips
Manufacturer Part No: DM74LS240N In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerON Semiconductor
Product CategoryIC Chips
CategoriesLogic - Gates and Inverters
Series74LS
PackagingTube
Part-StatusObsolete
Logic-TypeInverter
Number-of-Circuits2 Circuits
Number-of-Inputs4 Inputs
Features3-State
Voltage-Supply4.75 V ~ 5.25 V
Current-Output-High-Low15mA, 24mA
Logic-Level-Low0.8V
Logic-Level-High2V
Max-Propagation-Delay-V-Max-CL22ns @ 5V, 150pF
Operating-Temperature0°C ~ 70°C
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-Package20-PDIP
Package-Case20-DIP (0.300", 7.62mm)
Base-Part-Number74LS240
General Description
These buffers/line drivers are designed to improve both the performance and PC board density of 3-STATE buffers/ drivers employed as memory-address drivers, clock driv ers, and bus-oriented transmitters/receivers. Featuring 400 mV of hysteresis at each low current PNP data line input, they provide improved noise rejection and high fanout outputs and can be used to drive terminated lines down to 133Ω.
Features
■3-STATE outputs drive bus lines directly
■PNP inputs reduce DC loading on bus lines
■Hysteresis at data inputs improves noise margins
■Typical IOL(sink current) 24 mA
■Typical IOH(source current) −15 mA
■Typical propagation delay times
Inverting 10.5 ns
Noninverting 12 ns
■Typical enable/disable time 18 ns
■Typical power dissipation (enabled)
Inverting 130 mW
Noninverting 135 mW
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈