12TQ045S
12TQ045S 12TQ045S - Brand New Vishay Semiconductor Diodes Division Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
12TQ045S
12TQ045S - Brand New Vishay Semiconductor Diodes Division Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: 12TQ045S In Stock
Contact us
ManufacturerVishay Semiconductor Diodes Division
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Package-CaseTO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageD2PAK
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeSchottky
Current-Reverse-Leakage-Vr1.75mA @ 45V
Voltage-Forward-Vf-Max-If560mV @ 15A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max45V
Current-Average-Rectified-Io15A
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction-55°C ~ 150°C
Features:
• 150 ℃ TJ operation
• Low forward voltage drop
• High frequency operation
• Guard ring for enhanced ruggedness and long term reliability
• This is a Pb − Free Device
• All SMC parts are traceable to the wafer lot
• Additional testing can be offered upon request
Applications:
• Switching power supply
• Redundant power subsystems
• Converters
• Free-Wheeling diodes
• Reverse battery protection
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈