AT27BV512-70RU
AT27BV512-70RU AT27BV512-70RU - Brand New Intel / Altera Memory
Get Quote
Buy Now
AT27BV512-70RU
AT27BV512-70RU - Brand New Intel / Altera Memory
Manufacturer Part No: AT27BV512-70RU Out of Stock
PackagingTube
Package-Case28-SOIC (0.342", 8.69mm Width)
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TC)
InterfaceParallel
Voltage-Supply2.7 V ~ 3.6 V, 4.5 V ~ 5.5 V
Supplier-Device-Package28-SOIC W
Memory Capacity512K (64K x 8)
Memory-TypeEPROM OTP
Speed70ns
Format-MemoryEPROMs
Description
The AT27BV512 is a high-performance, low-power, low-voltage 524,288-bit one- time programmable read-only memory (OTP EPROM) organized as 64K by 8 bits. It requires only one supply in the range of 2.7 to 3.6V in normal read mode operation, making it ideal for fast, portable systems using either regulated or unregulated battery power.
Features
• Fast Read Access Time – 70 ns
• Dual Voltage Range Operation
– Unregulated Battery Power Supply Range, 2.7V to 3.6V or Standard 5V ±10% Supply Range
• Pin Compatible with JEDEC Standard AT27C512R
• Low Power CMOS Operation
– 20 µA Max (Less than 1 µA Typical) Standby for VCC = 3.6V
– 29 mW Max Active at 5 MHz for VCC = 3.6V
• JEDEC Standard Surface Mount Packages
– 32-lead PLCC
– 28-lead SOIC
– 28-lead TSOP
• High Reliability CMOS Technology
– 2,000V ESD Protection
– 200 mA Latchup Immunity
• Integrated Product Identification Code
• Industrial Temperature Range
• Green (Pb/Halide-free) Packaging Option
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈