S87C196KD20
S87C196KD20 S87C196KD20 - Brand New Intel Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
S87C196KD20
S87C196KD20 - Brand New Intel Microcontrollers
Manufacturer Part No: S87C196KD20 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
Contact us
ManufacturerIntel
Product CategoryMicrocontrollers
Series87C
PackagingTray
Package-Case80-BQFP
Operating-Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Supplier-Device-Package80-QFP
Number-of-I-O48 I/O
Speed20MHz
EEPROM-Size-
Core-ProcessorMCS 96
RAM-Size1K x 8
Program MemoryOTP
PeripheralsPWM, WDT
ConnectivitySIO
Voltage-Supply-Vcc-Vdd4.5 V ~ 5.5 V