NCP565ST12T3G
NCP565ST12T3G NCP565ST12T3G - Brand New onsemi Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
NCP565ST12T3G
NCP565ST12T3G - Brand New onsemi Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: NCP565ST12T3G In Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryLinear Voltage Regulators
SeriesNCP565
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.008826 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOT-223-3
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-PackageSOT-223
Voltage-Input2.5 V ~ 9 V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output1.5A
Voltage-Output1.2V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical-
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min1.6A
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage1.2 V
Input-Voltage-MAX9 V
Output-Current1.5 A
Input-Voltage-MIN+ 2.5 V
Load-Regulation0.03 %
Voltage-Regulation-Accuracy3 %
Reference-Voltage0.9 V
Dropout-Voltage0.9 V at 1500 mA
Dropout-Voltage-Max1.3 V at 1.5 A
Line-Regulation0.03 %
Product Details
__
The NCP565/NCV565 low dropout linear regulator will provide 1.5 A at a fixed output voltage or an adjustable voltage down to 0.9 V. The fast loop response and low dropout voltage make this regulator ideal for applications where low voltage and good load transient response are important. Device protection includes current limit, short circuit protection, and thermal shutdown.
Features
• Ultra Fast Transient Response (1.0 μs)
• Low Ground Current (1.1 mA @ Iload = 1.5 A)
• Low Dropout Voltage (0.9 V @ Iload = 1.5 A)
• Low Noise (28 μ Vrms)
• 0.9 V Reference Voltage
• Adjustable Output Voltage from 7.7 V down to 0.9 V
• 1.2 V Fixed Output Version. Other Fixed Voltages Available on Request
• Current Limit Protection (3.5 A Typ)
• Thermal Shutdown Protection (160°C)
• Pb−Free Packages are Available
Typical Applications
• Servers
• ASIC Power Supplies
• Post Regulation for Power Supplies
• Constant Current Source
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈