PI90LVB010WEX
PI90LVB010WEX PI90LVB010WEX - Brand New Diodes Incorporated Receivers & Transceivers
Get Quote
Buy Now
PI90LVB010WEX
PI90LVB010WEX - Brand New Diodes Incorporated Receivers & Transceivers
Manufacturer Part No: PI90LVB010WEX In Stock
Contact us
ManufacturerDiodes Incorporated
Product CategoryInterface - Drivers, Receivers, Transceivers
Series-
TypeReceiver
PackagingTape & Reel (TR) Alternate Packaging
Package-Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Voltage-Supply3 V ~ 3.6 V
Supplier-Device-Package8-SOIC
ProtocolLVDS
Data-Rate500Mbps
Number-of-Drivers-Receivers0/4
Duplex-
Receiver-Hysteresis-
Description
The PI90LVB010 is a differential line driver and receiver (transceiver) that is similar to the IEEE1596.3 SCI and ANSI/TIA/EIA-644LVDS standards, the difference is that the driver output current is higher. This modification enables true half-duplex operation with more than one LVDS driver or with two line transmission resistors over a 50Ω differential transmission line. To minimize bus loading, the driver outputs and receiver inputs are internally connected. The logic interface provides maximum flexibility resulting from four separate lines that are provided: DIN, DE, RE, and ROUT.
This device also feature flow-through which allows easy PCB routing for short stubs between the bus pins and the connector. The driver has 10mA drive capability, allowing it to drive heavily loaded backplanes, with impedance as low as 27Ω.
Features
• Bus LVDS Signaling (BLVDS)
• Designed for Double Termination Applications
• Balanced Output Impedance
• Light Bus Loading: 5pF typical
• Glitch-free power up/down (Driver Disabled)
• Operates from a 3.3V supply
• High Signaling Rate Capability: >100Mbps
• Driver:
– ±250mV Differential Swing into a 27Ω load
– Propagation Delay of 1.5ns typ.
– Low Voltage TTL (LVTTL) Inputs are 5V Tolerant
– Driver is High Impedance when disabled or VCC <1.5V
• Receiver:
– Accepts ±50mV (min.) Differential Swing with up to 2.0V ground potential difference
– Propagation Delay of 3.3ns typical
– Low Voltage TTL (LVTTL) Outputs
– Open, Short, and Terminated Fail Safe
• Bus terminal ESD exceeds 10kV
• Industrial Temperature Operation (–40°C to +85°C)
• Packaging (Pb-free & Green available):
– 8-lead SOIC (W)
– 8-lead MSOP (U)
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈