AT89LV55-12JC
AT89LV55-12JC AT89LV55-12JC - Brand New Intel / Altera Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
AT89LV55-12JC
AT89LV55-12JC - Brand New Intel / Altera Microcontrollers
Manufacturer Part No: AT89LV55-12JC Out of Stock
Product CategoryMicrocontrollers
Series89LV
PackagingTube
Package-Case44-LCC (J-Lead)
Operating-Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Supplier-Device-Package44-PLCC (16.59x16.59)
Number-of-I-O32 I/O
Speed12MHz
EEPROM-Size-
Program MemoryFLASH
Peripherals-
ConnectivityUART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd2.7 V ~ 6 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size20KB (20K x 8)
• Compatible with MCS® -51 Products
• 20K Bytes of Reprogrammable Flash Memory
– Endurance: 1,000 Write/Erase Cycles
• Fully Static Operation: 0 Hz to 12 MHz
• Three-level Program Memory Lock
• 256 x 8-bit Internal RAM
• 32 Programmable I/O Lines
• Three 16-bit Timer/Counters
• Eight Interrupt Sources
• Low-power Idle and Power-down Modes
• 2.7V to 6.0V Operating Range
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈