NCV8570BSN33T1G
NCV8570BSN33T1G NCV8570BSN33T1G - Brand New onsemi Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
NCV8570BSN33T1G
NCV8570BSN33T1G - Brand New onsemi Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: NCV8570BSN33T1G In Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryLinear Voltage Regulators
SeriesAutomotive, AEC-Q100
PackagingAlternate Packaging
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseTSOP-5
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-Package5-TSOP
Voltage-InputUp to 5.5V
Current-Output200mA
Voltage-Output3.3V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.11V @ 200mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min200mA
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Output-Voltage3.3 V
Input-Voltage-MAX6 V
Output-Current150 mA
Load-Regulation0.2 mV
Dropout-Voltage-Max80 mV
Product Details
__
200 mA, Ultra Low Noise, High PSRR, LDO, Linear Voltage Regulator
**The NCV8570B is a 200 mA Low Dropout, Linear Voltage Regulator with
The NCV8570B is stable with small, low value capacitors allowing designers to minimise the total PCB space occupied by the solution. The device is packaged in a small 2x2.2mm DFN6 package as well as in a TSOP-5 package.
Features
• Ultra Low Noise (typ. 10 Vrms @ VOUT = 1.8 V)
• Very High PSRR (typ. 82 dB @ 1 kHz)
• Excellent Line and Load Regulation
• Stable with Ceramic Output Capacitors as low as 1 μF
• Very Low Ground Current (typ. 75 μA @ IOUT = 200 mA)
• Low Sleep Mode Current (max. 1 μA)
• Active Discharge Circuit
• Current Limit and Thermal Shutdown Protection
• AEC Qualified
• PPAP Capable
• NCV Prefix for Automotive and Other Applications Requiring
AEC−Q100 Qualified Site and Change Controls
• Output Voltage Options:
♦ 1.8 V, 2.8 V, 3.0 V, 3.3 V
♦ Contact Factory for Other Voltage Options
• These are Pb−Free Devices
Applications
• Satellite and HD Radio
• Portable/Built−in DVD Entertainment Systems
• Noise Sensitive Applications (RF, Video, Audio)
• GPS Systems
• Camera for Lane Change Detection and Reverse View
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈