AP1184K5-33L-13
AP1184K5-33L-13 AP1184K5-33L-13 - Brand New Diodes Incorporated Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
AP1184K5-33L-13
AP1184K5-33L-13 - Brand New Diodes Incorporated Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: AP1184K5-33L-13 In Stock
Contact us
ManufacturerDiodes Incorporated
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Series-
Packaging
Package-CaseTO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Operating-Temperature0°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageTO-263-5
Voltage-InputUp to 16V
Current-Output4A
Voltage-Output3.3V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.7V @ 4A
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min4.2A
General Description
AP1184 is a 4A regulator with extremely low dropout voltage. This product is specifically designed to provide well regulated supply for applications requiring 2.8V or lower voltages from 3.3V ATX power supplies where high efficiency of the switch can be achieved without the cost and complexity associated with switching regulator. One such application is the new graphic chipsets that requires anywhere from 2.4V to 2.7V supply.
Features
• 0.85V maximum dropout voltage at 4A load current
• Built-in Thermal shutdown
• Output current limiting
• Adjustable or fixed output voltage1.5V, 1.8V, 2.5V, 3.3V, 5.0V
• Fast transient response
• Good noise rejection
• Packages: TO220-5L and TO263-5L
• Lead Free Finish/ RoHS Complian (Note 1)
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈