74LX1G32CTR
74LX1G32CTR 74LX1G32CTR - Brand New STMicroelectronics Gates and Inverters
Get Quote
Buy Now
74LX1G32CTR
74LX1G32CTR - Brand New STMicroelectronics Gates and Inverters
Manufacturer Part No: 74LX1G32CTR In Stock
Contact us
ManufacturerSTMicroelectronics
Product CategoryGates and Inverters
Series74LX
PackagingTape & Reel (TR)
Package-Case5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Features-
Voltage-Supply1.65 V ~ 5.5 V
Supplier-Device-PackageSOT-323-5
Number-of-Circuits1 Circuit
Number-of-Inputs2 Inputs
Quiescent Current10μA
Current-Output-High-Low32mA, 32mA
Max-Propagation-Delay-V-Max-CL4.5ns @ 5V, 50pF
Logic-TypeOR Gate
Logic-Level-Low-
Logic-Level-High-
DESCRIPTION
■ 5V TOLERANT INPUTS
■ HIGH SPEED: tPD = 4.7ns (MAX.) at VCC = 3V
■ LOW POWER DISSIPATION: ICC = 1µA (MAX.) at TA = 25°C
■ POWER DOWN PROTECTION ON INPUTS AND OUTPUTS
■ SYMMETRICAL OUTPUT IMPEDANCE: |IOH| = IOL = 24mA (MIN) at VCC = 3V
■ BALANCED PROPAGATION DELAYS: tPLH ≅ tPHL
■ OPERATING VOLTAGE RANGE: VCC(OPR) = 1.65V to 5.5V (1.2V Data Retention)
■ IMPROVED LATCH-UP IMMUNITY
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈