RT8009-33GB
RT8009-33GB RT8009-33GB - Brand New RICHTEK DC Switching Regulators
Get Quote
Buy Now
RT8009-33GB
RT8009-33GB - Brand New RICHTEK DC Switching Regulators
Manufacturer Part No: RT8009-33GB In Stock
Contact us
ManufacturerRichtek
Product CategoryDC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Package-CaseSC-74A, SOT-753
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
FunctionStep-Down
Supplier-Device-PackageSOT-23-5
Number-of-Outputs1 Output
TopologyBuck
Frequency-Switching1.25MHz
Current-Output600mA
Output-ConfigurationPositive
Output Voltage3.3V
Voltage-Output-Max-
Synchronous-RectifierYes
Voltage-Input-Min2.5V
Voltage-Input-Max5.5V
General Description
The RT8009 is a high-efficiency pulse-width-modulated (PWM) step-down DC-DC converter. Capable of delivering 600mA output current over a wide input voltage range from 2.5 to 5.5V, the RT8009 is ideally suited for portable electronic devices that are powered from 1-cell Li-ion battery or from other power sources within the range such as cellular phones, PDAs and handy- terminals.
Features
+2.5V to +5.5V Input Range
Adjustable Output From 0.5V to VIN
1.0V, 1.2V, 1.5V, 1.8V, 2.5V and 3.3V Fixed/ Adjustable Output Voltage
600mA Output Current
95% Efficiency
No Schottky Diode Required
1.25MHz Fixed-Frequency PWM Operation
Small SOT-23-5 and TSOT-23-5 Package
RoHS Compliant and 100% Lead (Pb)-Free
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈