AT24C164-10PI2.7
AT24C164-10PI2.7 AT24C164-10PI2.7 - Brand New Intel / Altera Memory
Get Quote
Buy Now
AT24C164-10PI2.7
AT24C164-10PI2.7 - Brand New Intel / Altera Memory
Manufacturer Part No: AT24C164-10PI2.7 Out of Stock
MOQ: 1pcs
Category: Memory
Contact us
ManufacturerIntel / Altera
Product CategoryMemory ICs
Description
The AT24C164 provides 16,384 bits of serial electrically erasable and programmable read only memory (EEPROM) organized as 2048 words of 8 bits each. The device’s cascadable feature allows up to eight devices to share a common 2-wire bus. The device is optimized for use in many industrial and commercial applications where low power and low voltage operation are essential. The AT24C164 is available in space saving 8-pin PDIP and 8-pin SOIC packages and is accessed via a 2-wire serial interface. In addition, this device is available in 5.0V (4.5V to 5.5V), 2.7V (2.7V to 5.5V), 2.5V (2.5V to 5.5V) and 1.8V (1.8V to 5.5V) versions.
Features
• Low Voltage and Standard Voltage Operation
– 5.0 (VCC = 4.5V to 5.5V)
– 2.7 (VCC = 2.7V to 5.5V)
– 2.5 (VCC = 2.5V to 5.5V)
– 1.8 (VCC = 1.8V to 5.5V)
• Internally Organized 2048 x 8 (16K)
• 2-Wire Serial Interface
• Schmitt Trigger, Filtered Inputs for Noise Suppression
• Bidirectional Data Transfer Protocol
• 100 KHz (1.8V, 2.5V, 2.7V) and 400 KHz (5V) Compatibility
• Write Protect Pin for Hardware Data Protection
• Cascadable Feature Allows for Extended Densities
• 16-Byte Page Write Mode
• Partial Page Writes Are Allowed
• Self-Timed Write Cycle (10 ms max)
• High Reliability
– Endurance: 1 Million Write Cycles
– Data Retention: 100 Years
– ESD Protection: >3,000V
• Automotive Grade and Extended Temperature Devices Available
• 8-Pin JEDEC SOIC and 8-Pin PDIP Packages
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈