AT28BV64-30TI
AT28BV64-30TI AT28BV64-30TI - Brand New Intel / Altera Memory
Get Quote
Buy Now
AT28BV64-30TI
AT28BV64-30TI - Brand New Intel / Altera Memory
Manufacturer Part No: AT28BV64-30TI In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Memory
Contact us
ManufacturerIntel / Altera
Product CategoryMemory ICs
Series-
PackagingTray
Package-Case28-TSSOP (0.465", 11.80mm Width)
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TC)
InterfaceParallel
Voltage-Supply2.7 V ~ 3.6 V
Supplier-Device-Package28-TSOP
Memory Capacity64K (8K x 8)
Memory-TypeEEPROM
Speed300ns
Format-MemoryEEPROMs - Parallel
Description
The AT28BV64 is a low-voltage, low-power Electrically Erasable and Programmable Read-only Memory specifically designed for battery powered applications. Its 64K of memory is organized 8,192 words by 8 bits. Manufactured with Atmel’s advanced nonvolatile CMOS technology, the device offers access times to 200 ns with power dissipation less than 30 mW. When the device is deselected the standby current is less than 50 µA.
Features
• 2.7V to 3.6V Supply
– Full Read and Write Operation
• Low Power Dissipation
– 8 mA Active Current
– 50 µA CMOS Standby Current
• Read Access Time – 300 ns
• Byte Write – 3 ms
• Direct Microprocessor Control
– DATA Polling
– READY/BUSY Open Drain Output
• High Reliability CMOS Technology
– Endurance: 100,000 Cycles
– Data Retention: 10 Years
• JEDEC Approved Byte-Wide Pinout
• Industrial Temperature Ranges
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈