PIC18F2450-I/SO
PIC18F2450-I/SO PIC18F2450-I/SO - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
PIC18F2450-I/SO
PIC18F2450-I/SO - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Manufacturer Part No: PIC18F2450-I/SO In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
Contact us
ManufacturerMicrochip Technology
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesPIC® 18F
ProductMCU
PackagingTube Alternate Packaging
Unit-Weight0.078125 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOIC-28
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package28-SOIC
Number-of-I-O23 I/O
Speed48MHz
EEPROM-Size-
Core-ProcessorPIC
RAM-Size768 x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
ConnectivityUART/USART, USB
Voltage-Supply-Vcc-Vdd4.2 V ~ 5.5 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size16KB (8K x 16)
Data-ConvertersA/D 10x10b
Oscillator-TypeInternal
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage2 V to 5.5 V
Interface-TypeEUSART USB
CorePIC18
Processor-SeriesPIC18
Data-Bus-Width8 bit
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min2 V
Maximum-Clock-Frequency48 MHz
Number-of-ADC-Channels10 ADC Channels
Input/output23 I/O
Data-RAM-Size768 B
Number-of-Timers-Counters3 Timer
ADC-Resolution10 bit
Data-RAM-TypeRAM
Overview
Universal Serial Bus Features:
• USB V2.0 Compliant
• Low Speed (1.5 Mb/s) and Full Speed (12 Mb/s)
• Supports Control, Interrupt, Isochronous and Bulk Transfers
• Supports Up to 32 Endpoints (16 bidirectional)
• 256-Byte Dual Access RAM for USB
• On-Chip USB Transceiver with On-Chip Voltage Regulator
• Interface for Off-Chip USB Transceiver
Power-Managed Modes:
• Run: CPU on, Peripherals on
• Idle: CPU off, Peripherals on
• Sleep: CPU off, Peripherals off
• Idle mode Currents Down to 5.8 μA Typical
• Sleep mode Currents Down to 0.1 μA Typical
• Timer1 Oscillator: 1.8 μA Typical, 32 kHz, 2V
• Watchdog Timer: 2.1 μA Typical
• Two-Speed Oscillator Start-up
Flexible Oscillator Structure:
• Four Crystal modes, including High-Precision PLL for USB
• Two External Clock modes, up to 48 MHz
• Internal 31 kHz Oscillator
• Secondary Oscillator using Timer1 @ 32 kHz
• Dual Oscillator Options allow Microcontroller and USB module to Run at Different Clock Speeds
• Fail-Safe Clock Monitor:
- Allows for safe shutdown if any clock stops
Peripheral Highlights:
• High-Current Sink/Source: 25 mA/25 mA
• Three External Interrupts
• Three Timer modules (Timer0 to Timer2)
• Capture/Compare/PWM (CCP) module:
- Capture is 16-bit, max. resolution 5.2 ns
- Compare is 16-bit, max. resolution 83.3 ns
- PWM output: PWM resolution is 1 to 10-bit
• Enhanced USART module:
- LIN bus support
• 10-Bit, Up to 13-Channel Analog-to-Digital Converter module (A/D):
- Up to 100 ksps sampling rate
- Programmable acquisition time
Special Microcontroller Features:
• C Compiler Optimized Architecture with Optional Extended Instruction Set
• Flash Memory Retention: > 40 Years
• Self-Programmable under Software Control
• Priority Levels for Interrupts
• 8 x 8 Single-Cycle Hardware Multiplier
• Extended Watchdog Timer (WDT):
- Programmable period from 4 ms to 131s
• Programmable Code Protection
• Single-Supply In-Circuit Serial Programming™ (ICSP™) via Two Pins
• In-Circuit Debug (ICD) via Two Pins
• Optional Dedicated ICD/ICSP Port (44-pin TQFP devices only)
• Wide Operating Voltage Range (2.0V to 5.5V)
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈