LM2576T-3.3
LM2576T-3.3 LM2576T-3.3 - Brand New onsemi DC Switching Regulators
Get Quote
Buy Now
LM2576T-3.3
LM2576T-3.3 - Brand New onsemi DC Switching Regulators
Manufacturer Part No: LM2576T-3.3 In Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryDC Switching Regulators
Series-
PackagingTube
Package-CaseTO-220-5
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting-TypeThrough Hole
Output-TypeFixed
FunctionStep-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down
Supplier-Device-PackageTO-220-5
Number-of-Outputs1 Output
TopologyBuck, Boost, Buck-Boost
Frequency-Switching52kHz
Current-Output3A
Output-ConfigurationPositive or Negative
Output Voltage3.3V
Voltage-Output-Max-
Synchronous-RectifierNo
Voltage-Input-Min7V
Voltage-Input-Max40V
Description
The LM2575/6 series switching regulators are monolithic integrated circuits designed for use in "buck" or "buck/boost" regulator applications requiring accurate output voltages over combined variations of line, load and temperature. This unique series greatly simplifies switching power supply design. The LM2575 has a maximum output current of 1A and the LM2576 is rated for 3A.
Features
◆ Pin for pin replacement for Nationals LM2575/6 series
◆ DC-to-DC buck or buck/boost coverter requiring
only 4 support components
◆ Fixed or adjustable voltages
◆ Preset output voltages of 3.3V, 5V and 12V
◆ Wide output voltage range, 1.23V to 35V
◆ 82% typical efficiency @ 5V out
◆ Wide input voltage range, 4V to 40V
◆ Inhibit/enable control pin
◆ Industrial temperature range
◆ TO-220 and TO-263 packages
Applications
◆ Micro controller power supplies
◆ Medical equipment
◆ Industrial power supplies
◆ Instrumentation power supplies
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈