MIC29751-3.3BWT
MIC29751-3.3BWT MIC29751-3.3BWT - Brand New Microchip Technology Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
MIC29751-3.3BWT
MIC29751-3.3BWT - Brand New Microchip Technology Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: MIC29751-3.3BWT In Stock
Contact us
ManufacturerMicrochip Technology
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Series-
PackagingTube
Package-CaseTO-247-5
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageTO-247-5
Voltage-InputUp to 26V
Current-Output7.5A
Voltage-Output3.3V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.425V @ 7.5A