LM3743MM-300
LM3743MM-300 LM3743MM-300 - Brand New Texas Instruments DC DC Switching Controllers
Get Quote
Buy Now
LM3743MM-300
LM3743MM-300 - Brand New Texas Instruments DC DC Switching Controllers
Manufacturer Part No: LM3743MM-300 In Stock
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryDC DC Switching Controllers
Series-
Packaging
Package-Case10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Output-TypeTransistor Driver
FunctionStep-Down
Supplier-Device-Package10-VSSOP
Number-of-Outputs1 Output
TopologyBuck
Voltage-Supply-Vcc-Vdd3 V ~ 5.5 V
Frequency-Switching300kHz
Control-FeaturesCurrent Limit, Enable, Soft Start, Tracking
Output-ConfigurationPositive
Output-Phases1
Duty-Cycle-Max0.91
Synchronous-RectifierYes
Clock-SyncNo
Serial-Interfaces-
DESCRIPTION
The FLM3742-12F is a power GaAs FET that is internally matched for standard communication bands to provide optimum power and gain in a 50 ohm system.
FEATURES
• High Output Power: P1dB = 41.5dBm (Typ.)
• High Gain: G1dB = 11.5dB (Typ.)
• High PAE: ηadd = 40% (Typ.)
• Low IM3 = [email protected] = 30.5dBm
• Broad Band: 3.7 ~ 4.2GHz
• Impedance Matched Zin/Zout = 50Ω
• Hermetically Sealed Package
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈