LT3695EMSE-3.3#PBF
Get Quote
Buy Now
LT3695EMSE-3.3#PBF
LT3695EMSE-3.3#PBF - Brand New Analog Devices / Linear Technology DC Switching Regulators
Manufacturer Part No: LT3695EMSE-3.3#PBF In Stock
Contact us
ManufacturerAnalog Devices / Linear Technology
Product CategoryDC Switching Regulators
Series-
PackagingTube Alternate Packaging
Package-Case16-TFSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
FunctionStep-Down
Supplier-Device-Package16-MSOP-EP
Number-of-Outputs1 Output
TopologyBuck
Frequency-Switching250kHz ~ 2.2MHz
Current-Output1A
Output-ConfigurationPositive
Output Voltage3.3V
Voltage-Output-Max-
Synchronous-RectifierNo
Voltage-Input-Min3.6V
Voltage-Input-Max36V
DESCRIPTION
The LT®3692 is a dual current mode PWM step-down DC/DC converter with two internal 3.8A switches. Independent input voltage, shutdown, feedback, soft- start, current limit and comparator pins for each channel simplify complex power supply tracking and sequencing requirements.
FEATURES
Wide Input Range:
– Operation from 3V to 36V
– OVLO Protects Circuit Through 60V Transients
Independent Supply, Shutdown, Soft-Start, Programmable Current Limit and Programmable Power Good for Each 3.5A Regulator
Die Temperature Monitor
Adjustable/Synchronizable Fixed Frequency Operation from 250kHz to 2.25MHz with Synchronized Clock Output
Independent Synchronized Switching Frequencies Optimize Component Size
Antiphase Switching
Outputs Can Be Paralleled
Flexible Output Voltage Tracking
Enhanced Short-Circuit Protection
Low Dropout: 95% Maximum Duty Cycle
5mm ×5mm QFN Package
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈