LM2575TV-3.3
LM2575TV-3.3 LM2575TV-3.3 - Brand New onsemi DC Switching Regulators
Get Quote
Buy Now
LM2575TV-3.3
LM2575TV-3.3 - Brand New onsemi DC Switching Regulators
Manufacturer Part No: LM2575TV-3.3 In Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryDC Switching Regulators
Series-
PackagingTube
Package-CaseTO-220-5 Formed Leads
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting-TypeThrough Hole
Output-TypeFixed
FunctionStep-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down
Supplier-Device-PackageTO-220-5
Number-of-Outputs1 Output
TopologyBuck, Boost, Buck-Boost
Frequency-Switching52kHz
Current-Output1A
Output-ConfigurationPositive or Negative
Output Voltage3.3V
Voltage-Output-Max-
Synchronous-RectifierNo
Voltage-Input-Min4.75V
Voltage-Input-Max40V
**The LM2575 series of regulators are monolithic integrated circuits
ideally suited for easy and convenient design of a step–down switching regulator (buck converter). All circuits of this series are capable of driving a 1.0 A load with excellent line and load regulation. These devices are available in fixed output voltages of 3.3 V, 5.0 V, 12 V, 15 V, and an adjustable output version.**
Features
• 3.3 V, 5.0 V, 12 V, 15 V, and Adjustable Output Versions
• Adjustable Version Output Voltage Range of 1.23 V to 37 V ±4%
Maximum Over Line and Load Conditions
• Guaranteed 1.0 A Output Current
• Wide Input Voltage Range: 4.75 V to 40 V
• Requires Only 4 External Components
• 52 kHz Fixed Frequency Internal Oscillator
• TTL Shutdown Capability, Low Power Standby Mode
• High Efficiency
• Uses Readily Available Standard Inductors
• Thermal Shutdown and Current Limit Protection
Applications
• Simple and High–Efficiency Step–Down (Buck) Regulators
• Efficient Pre–Regulator for Linear Regulators
• On–Card Switching Regulators
• Positive to Negative Converters (Buck–Boost)
• Negative Step–Up Converters
• Power Supply for Battery Chargers
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈