FAN5702UC30X
FAN5702UC30X FAN5702UC30X - Brand New onsemi LED Drivers
Get Quote
Buy Now
FAN5702UC30X
FAN5702UC30X - Brand New onsemi LED Drivers
Manufacturer Part No: FAN5702UC30X In Stock
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.001658 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseWLCSP-16
Frequency1.2MHz
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
ApplicationsBacklight
Supplier-Device-Package16-WLCSP
Number-of-Outputs6 Outputs
Rated Output Current30mA
Internal-Switch-sYes
TopologySwitched Capacitor (Charge Pump)
Supply Voltage5.5V
Voltage-Supply-Min2.7V
Voltage-Output-
DimmingI2C, PWM
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Input-Voltage2.7 V to 5.5 V
Supply-Current-Max4.4 mA
High-Level-Output-Current180 mA
Description
The FAN5702 is a highly integrated and configurable charge-pump-based multi- LED driver. The device can drive up to six LEDs in parallel with a total output current of 180 mA. Regulated internal current sinks deliver excellent current and brightness matching to all LEDs.
The FAN5702 can be ordered with default ISET values of 30 mA, 20 mA, 15 mA, or 8 mA. The default ISET is always determined by the ISET ordered (see Ordering Information).
Features
■ Six (6) Parallel LEDs (up to 30 mA Each)
■ Total Package Load Current Capability: 180 mA
■ Group from 2 to 6 LEDs for Flexible Backlighting
■ I2C Interface for Easy Programming
■ >600:1 Dimming Ratio for 100 Hz PWM Frequency
■ Logarithmically Controlled Dimming with 64 Steps
■ Secondary Brightness Control Using PWM Dimming
up to 20 kHz in Conjunction with I2C Dimming
- Dynamic Backlight Control (DBC) to Reduce Current
Consumption
■ Up to 92% Efficiency
■ Built-in 1.5x Charge Pump with Low Drop-Out Bypass
Switch and automatic switching to 1x mode
■ 1.2 MHz Switching Frequency for Small-Sized
Capacitors
■ 16-Bump 1.6 mm x 1.6 mm WLCSP (0.6 mm Height)
■ 16-Lead 3.0 mm x 3.0 mm UMLP (0.55 mm Height)
Applications
■ LCD Backlighting
■ Mobile Handsets / Smartphones
■ Portable Media Players
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈